Létrehozhatnak-e a helyi nemzetiségi önkormányzatok saját hivatalt?
Az országos nemzetiségi önkormányzatok kötelesek saját hivatalt alapítani, amely azok határozatait előkészítő és végrehajtó, valamint gazdálkodással kapcsolatos feladataikat ellátó költségvetési szerve. Ugyanezeket a feladatokat a helyi (a települési és a területi) nemzetiségi önkormányzatok esetében a nemzetiségi önkormányzat székhelye szerinti önkormányzat (polgármesteri vagy közös önkormányzati) hivatala látja el. Az Njtv. [1] 80. § (1) bekezdésének pontos megfogalmazása szerint „a települési önkormányzat, illetve az a hivatal, amelyik a helyi nemzetiségi önkormányzat székhelye szerinti helyi önkormányzat önkormányzati hivatali feladatát ellátja, biztosítja a helyi nemzetiségi önkormányzat részére az önkormányzati működés személyi és tárgyi feltételeit, szakmai segítséget nyújt, továbbá gondoskodik a működéssel kapcsolatos gazdálkodási és adminisztratív végrehajtási feladatok ellátásáról.”
A helyi nemzetiségi önkormányzatok részéről azonban felmerülhet egy olyan igény, hogy autonómiájuk kiteljesítése érdekében ők is saját hivatalt hozzanak létre.
Az Njtv. 116. § (3) bekezdése értelmében „a nemzetiségi önkormányzat a kötelező és önként vállalt feladatainak ellátására – jogszabályi keretek között – intézményt, gazdasági társaságot, más szervezetet alapíthat – ideértve az intézmény átvételt is – kinevezi ezek vezetőit, és gyakorolja a külön jogszabály szerinti alapítói jogokat.” A nemzetiségi önkormányzat tehát értelemszerűen csak a saját – akár kötelező, akár önként vállalt feladatára – tud szervezetet létrehozni. A hivatali teendők azonban nem a nemzetiségi önkormányzat, hanem a székhelye szerinti helyi önkormányzat hivatalának feladatát képezik.
Az Njtv. 113. § g) pontja szerint „a helyi nemzetiségi önkormányzat – jogszabályi keretek között – át nem ruházható hatáskörében, minősített többséggel határozza meg törvényes működésének feltételeit, így feladat- és hatáskör átvételét más önkormányzattól.” A törvény más önkormányzatról rendelkezik, amelyből az következhetne, hogy más helyi önkormányzattól is vehetne át feladatot a nemzetiségi önkormányzat, vagyis akár átvehetné saját vonatkozásában a hivatali feladatok intézését a székhelye szerinti helyi önkormányzattól. Az Njtv. 84. § (1) bekezdése azonban egyértelművé teszi, hogy a nemzetiségi önkormányzatok testületei csak más (azonos vagy eltérő) nemzetiség önkormányzatától vehetnek át feladatot.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a helyi nemzetiségi önkormányzatok a hatályos jogszabályok értelmében nem hozhatnak létre saját hivatalt. Ezért kiemelten fontos, hogy a helyi nemzetiségi önkormányzatok és a helyi önkormányzatok hivatalai között olyan szoros együttműködés alakuljon ki, mint a helyi önkormányzat és annak hivatala között.
[1] 2011. évi CLXXIX. törvény a nemzetiségek jogairól [Njtv.]